galeria
9 WRZEŚNIA, GODZ. 8.00 - WZNOWIENIE REKRUTACJI Nabór w ramach Poddziałania 3.2.1 skierowany jest wyłącznie do osób, które spełniają minimum jedno z niżej wskazanych kryteriów: 1. Osoby powyżej 50. roku życia 2. Osoby o niskich kwalifikacjach tj. osoby posiadające wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe, liceum/ technikum.
Kolejna grupa osób zdecydowała się z sukcesem aplikować o dofinansowanie wybranych przez siebie kursów w ramach „Bonów na Szkolenia”. W planach uczestników jest rozwijanie bardzo różnych kompetencji, od językowych po zdobywanie uprawnień do prowadzenia specjalistycznych pojazdów, warsztaty fotografii czy projektowania wnętrz.
Kursy, na które aplikowali uczestnicy projektu to: Operator maszyn budowlanych (do wyboru: Koparka, Ładowarka, Koparko-ładowarka, Walec), Prawo jazdy kat. C, CE, kwalifikacja wstępna przyśpieszona w zakresie prawa jazdy kat. C, C1, C+E, C1+E, opłata za badania oraz za pierwsze egzaminy państwowe, Kurs Komputerowy ECDL Advanced z egzaminem ECDL, Kurs HOME STAGING z egzaminem zewnętrznym, Warsztaty fotografii wnętrz (z egzaminem), Projektowanie wnętrz z ARCHICAD z egzaminem zewnętrznym, Wykonanie połączeń materiałów - kurs umiejętności zawodowych M.20_3 (Spawanie Metoda MAG-135), Operator obrabiarek sterowanych numerycznie CNC - kurs umiejętności zawodowych M.19_4, Kurs języka niemieckiego na poziomie A1 zakończony egzaminem WiDaF Basic, Indywidualny kurs języka angielskiego na poziomie A2 z certyfikatem TOEIC”, Visual Basic for Applications (VBA) w Excel, Kadry i płace - prowadzenie spraw kadrowo-płacowych. Kurs umiejętności zawodowych A.35.
Pani Angelika
Gdzie znalazła Pani informacje o „Bonach na Szkolenia’’?
O możliwości dofinansowania zostałam poinformowana przez panią Dyrektor w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Sokółce.
Dlaczego zdecydowała się Pani na skorzystanie z tego typu kursów?
Zdecydowałam się ze względu na możliwość podniesienia swoich kompetencji i kwalifikacji zawodowych oraz możliwości zdobycia nowych umiejętności.
Pani Joanna zrobiła aż trzy kursy w ramach dofinansowania „Bony na Szkolenia”. Zapytaliśmy, co ją do tego skłoniło.
Pani Joanna
Podjęłam taką decyzję, gdyż podejmuję próbę zmiany branży. Mam wykształcenie ekonomiczne, dotychczasowe doświadczenia to praca w bankach. Próbuję przejść w kierunku księgowości, kadr, płac. Kurs Excela - to naturalne dopełnienie, a język angielski również - bo coraz częściej firmy tego wymagają. Angielski mam na jakimś poziomie, jednak niekonwersacyjnym. A tu chodzi właśnie o konwersację. Kurs w 90% będzie przebiegał metodą mówienia (Direct), a reszta to gramatyka i podstawowe słówka. Głównie chodziło mi o to, żeby przełamać barierę językową i móc swobodnie się komunikować. Jesli chodzi o Excel, mój poziom oceniam pomiędzy - podstawowym, a początkami średniozaawansowanego. W tej chwili niemal w każdym ogłoszeniu o pracę w interesującej mnie dziedzinie wymieniona jest: znajomość Excela. W tym kursie spodobało mi się to, że bardzo szczegółowo omówione są funkcje na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym łącznie z podstawami języka programowania Mac co jest bardzo fajne, pozwala zautomatyzować podstawowe czynności, najczęściej wykonywane, a nawet i tworzyć własne mini programy. Zaś „Kadry i płace” - jako naturalne uzupełnienie księgowości. Księgowość robię w tej chwili we własnym zakresie, w Stowarzyszeniu Księgowych.
Czy uważa Pani, że liczba godzin tych kursów jest wystarczająca, żeby posiąść oczekiwaną wiedzę?
Kurs języka angielskiego i Excel są indywidualne, rozpisane tylko na moje potrzeby, będę z trenerem sam na sam przy stanowisku pracy na komputerze. Otrzymuję skrypty, pomoc w postaci żywej osoby, z nie jakiegoś kursu internetowego i to jest dla mnie bardzo ważne.
Co przede wszystkim przekonało Panią do wyboru programu z wykorzystaniem „Bonów na Szkolenia”? Skąd się Pani dowiedziała o tych kursach?
Przypadek. Dowiedziałam się o takiej możliwości, próbowałam aplikować w poprzednich edycjach, bez skutku. Tym razem udało się. Ja już wcześniej zaczęłam jakąś ścieżkę, kursy w zakresie księgowości, a tutaj, stwierdziłam, że jest to dobre uzupełnienie i zwiększy moje szanse na rynku pracy w tej branży, która mnie teraz interesuje. O kursach zaś dowiedziałam się z Bazy Usług Rozwojowych.
Jakie jest Pani nastawienie na przyszłość?
Pozytywne, tyle rzeczy mam już i będę miała w głowie, że chyba zawojuję ten świat.
Trzy kursy zabierają jednak sporo czasu, jak chce Pani temu podołać?
W tej chwili mam przerwę w życiu zawodowym, od narodzin dzieci jestem w domu, tak że ten czas chcę maksymalnie wykorzystać. Zajęcia nie pokrywają się, poza tym dwa z tych kursów są indywidualne więc harmonogramy zajęć będziemy dopasowywać.
materiał: K.Galej, P.A. Zalewska
Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.