galeria
Uczniowie sokólskich - ZSR, ZSZ oraz ZS w Dąbrowie Białostockiej na przełomie stycznia i lutego br. mieli możliwość skorzystania z zajęć pt. „Szkolenie interpersonalne, asertywna komunikacja i rozwiązywanie konfliktów, relacje i umiejętności miękkie” organizowanych w ramach „Bonów na Szkolenia” przez PCE Sp. z o.o. Rozmawialiśmy z jednym z prowadzących szkolenia trenera - panem Maciejem Raciborskim.
Kurs, jak wyjaśnił nam prowadzący, miał na celu rozwijanie u młodzieży szeroko rozumiane umiejętności społeczne nazywane miękkimi. Na warsztat wzięto zatem umiejętności związane z komunikacją społeczną, rolami społecznymi, umiejętności związane z asertywnością, funkcjonowaniem w społeczeństwie, sposobem komunikowania się z innymi ludźmi. Akcent padał na takie aspekty, które przydają się w życiu dorosłym, także zawodowym np. zagadnienia związane z umiejętnościami przywódczymi, czy wywierania wpływu na innych.
Panie Macieju, może Pan podać przykład zadania, które robiliście na zajęciach?
Na przykład były ćwiczenia związane z asertywnością. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, co się dzieje w sytuacji, kiedy są zachowania nieasertywne i jaka jest różnica wtedy, gdy wdrażamy w życie zachowania asertywne. Jak druga osoba odbiera tego typu zachowania i jak dzięki zachowaniom asertywnym dbamy o prawa swoje, a także osób, które nas otaczają.
Zachęcam wszystkich do samorozwoju bo wychodzę z założenia, że im człowiek jest bardziej świadomy siebie, tym lepiej mu się funkcjonuje z innymi ludźmi. Im więcej tego typu umiejętności miękkich w sobie mamy, tym łatwiej jest nam się dogadać z innymi, tym lepiej czujemy się sami ze sobą, tym bardziej jesteśmy siebie świadomi. Wzrasta nasza inteligencja emocjonalna. To wszystko się bardzo mocno przydają w kontaktach z innymi. W momencie, kiedy ci młodzi ludzie wchodzą w dorosłe życie, nagle ich środowisko się zmienia, przestają funkcjonować w grupie osób, które ma ukonstytuowane status quo, wchodzą w nowe środowisko zawodowe - te umiejętności są szczególnie przydatne.
Materiał: Patrycja Anastazja Zalewska
Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 roku.