galeria
Funkcjonariusze sokólskiej policji apelują do wszystkich mieszkańców powiatu, aby wzmogli czujność i nie stali się ofiarą oszustów, którzy działając metodą "na wnuczka" i "na policjanta" wyłudzają pieniądze od osób starszych. Ostrzegajmy naszych krewnych, aby nie dali się oszukać przestępcom podszywającym się pod członków rodziny lub funkcjonariuszy służb mundurowych.
Schemat działania oszustów pozostał taki sam. Dzwonią podszywając się pod członka rodziny i proszą o pieniądze, które są im potrzebne aby rozwiązać nagły problem. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA i udając mundurowego przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki na monitorowane konto. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".
W rzeczywistości te osoby nie mają nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z nimi się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.
Oszuści działają również w sposób „stacjonarny”, wchodzą do domu przedstawiają się jako ubezpieczyciele lub przedstawiciele firm świadczących usługi np.; telefoniczne, energetyczne. Żądają wpłacenia zadatków lub okazania rachunków z danymi osobowymi. Bardzo często są to oferty okazjonalne, które mają się szybko zwrócić. W tym czasie oszust po szybkim przeszukaniu domu kradnie pozostałe pieniądze, bądź w najgorszym razie doprowadza do podpisania nieatrakcyjnej umowy.
Najskuteczniejszą metodą zapobiegającą oszustwom jest informowanie osób starszych, że są przestępcy, którzy właśnie w taki sposób kradną i pozbawiają oszczędności całego życia naszych rodziców, dziadków, wujów i sąsiadów. Przekazujmy naszym najbliższym ostrzeżenia związane z takim sposobem działania przestępców.
Zwracamy się z apelem aby nie przekazywać pieniędzy osobom obcym, nie ulegać presji czasu i zawsze sprawdzić u osoby dzwoniącej czy jest tą, za którą się podaje. W przypadku gdy ktoś przez telefon podaje się za policjanta i poprosi o przelanie pieniędzy jak najszybciej należy zakończyć rozmowę i nie wdawać się rozmowę z oszustem. Pamiętajmy, że funkcjonariusze różnych służb, w tym również Policji realizując czynności służbowe nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, zwłaszcza nieznanej osobie lub przelanie ich na konto bankowe.
Wszystkie osoby, które doświadczyły podobnego zachowania prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji na numer 112 lub 997.
www.sokolka.policja.gov.pl