W całej Polsce dramatycznie brakuje lekarzy. Sokólski szpital także próbuje podołać brakom kadrowym.

W całej Polsce dramatycznie brakuje lekarzy. Sokólski szpital także próbuje podołać brakom kadrowym.

SOR w Sokółce boryka się z problemami kadrowymi, zwłaszcza wśród lekarzy. Mimo tych trudności, dyrekcja szpitala dokłada wszelkich starań, aby nie dopuścić do likwidacji oddziału, a szpital nieustannie stara się zapewnić pacjentom najwyższy poziom opieki i świadczonych usług.

W sytuacjach nagłego pogorszenia stanu zdrowia, Szpitalne Oddziały Ratunkowe są pierwszym miejscem, do którego ludzie zwracają się po pomoc. Niestety, coraz więcej tych jednostek ma trudności z spełnieniem wymagań prawnych wynikających z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z 2019 roku. Przepisy te wymagają, aby każdy kierujący SOR-em posiadał tytuł specjalisty medycyny ratunkowej lub był w trakcie specjalizacji w tej dziedzinie.

Problemy te są także widoczne w szpitalu w Sokółce, gdzie Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przeprowadził czynności sprawdzające w okresie od 19 kwietnia 2024 roku do 28 czerwca 2024 roku. To standardowa procedura stosowana przez NFZ, w celu weryfikacji zgodności działań szpitala z obowiązującymi przepisami i standardami. W odróżnieniu od kontroli, która jest bardziej szczegółowa i może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, czynności sprawdzające mają na celu wstępną ocenę sytuacji i ewentualne wskazanie obszarów wymagających poprawy.

Sprawdzany był okres pracy sokólskiego SOR-u od 1 stycznia br. do końca kwietnia 2024 r.

- Jedyne stwierdzone nieprawidłowości to brak tzw. lekarza systemu na stałe w SOR. Lekarzem systemu jest lekarz ze specjalizacją z medycyny ratunkowej lub lekarz po drugim roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, który kontynuuje szkolenie specjalizacyjne oraz posiada jednocześnie specjalizację w minimum jednej z następujących dziedzin: anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, pediatrii, neurologii lub kardiologii – wyjaśnia Adam Pietruczuk, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Sokółce.

Obecnie w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) na stałe udziela świadczeń lekarz posiadający specjalizację I stopnia w anestezjologii i intensywnej terapii oraz kilkudziesięcioletnie doświadczenie w pracy na SOR, ale w świetle obowiązujących przepisów nie jest lekarzem systemu.

-  Nie oznacza to, że w tutejszym SOR nie ma obsady lekarskiej wystarczającej do spełnienia wymogów ustawowych dotyczących maksymalnego czasu oczekiwania na przyjęcie pacjenta. Sytuacja, opisana powyżej wynika z faktu, że lekarz posiadający specjalizację z medycyny ratunkowej, który wcześniej pełnił funkcję Koordynatora SOR, czterokrotnie składał wypowiedzenie z pracy. Mimo że szpital starał się sprostać jego rosnącym wymaganiom finansowym, ostatecznie zdecydował się on na rezygnację z pracy – zapewnia Adam Pietruczuk.

Od tamtej pory szpital aktywnie poszukuje lekarzy systemu do pracy w SOR. Działania rekrutacyjne obejmują publikowanie ogłoszeń w ogólnopolskiej prasie branżowej, kontakt z Okręgową Izbą Lekarską w Białymstoku oraz wykorzystanie mediów elektronicznych. Dzięki tym zabiegom, szpital pozyskał specjalistę medycyny ratunkowej i specjalistę chorób wewnętrznych do pełnienia dyżurów. Dodatkowo, jeden z lekarzy, który ukończył drugi rok specjalizacji z anestezjologii i intensywnej terapii, stał się lekarzem systemu i pełni dyżury w SOR.

- Niemniej jednak, żaden z obecnie dyżurujących lekarzy systemu nie wyraził zainteresowania objęciem funkcji Koordynatora SOR ani świadczeniem usług zdrowotnych w pełnym wymiarze etatu. Brak lekarzy ze specjalizacją z medycyny ratunkowej jest problemem ogólnopolskim, co potwierdza wielokrotne przesuwanie terminu wejścia w życie rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego szpitalnych oddziałów ratunkowych. W odpowiedzi na te trudności, aktualny termin zatrudnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku Koordynatora SOR został przesunięty na 31 grudnia 2024 roku – dodaje z-ca dyrektora.

W uzasadnieniu projektu Rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego, które w ramach przeprowadzonych konsultacji zostało przesłane do SP ZOZ w Sokółce, czytamy, że po 30.06.2024 wymogu zatrudnienia specjalisty medycyny ratunkowej na stanowisku koordynatora SOR nie spełni 51 z 246 SOR w Polsce, tj. ok 21%.

Redakcja

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.