galeria
Nowo otwarta jednostka dynamicznie rozwija działalność w kierunku usług pralniczych. Zakład zatrudnia 30 pracowników, z czego aż 21 to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności (11 w stopniu znacznym i 10 w umiarkowanym).
- Pracownicy realizują swoje obowiązki na pół etatu, zatrudnieni są na umowach o pracę, co zapewnia im pełen pakiet świadczeń – wynagrodzenie, urlopy oraz wsparcie socjalne. Choć dąbrowski PZAZ działa od niedawna, frekwencja pracowników wynosi 100%. Na podstawie doświadczeń z ZAZ w Suchowoli, który funkcjonuje już od trzech lat, mogę powiedzieć, że nasi pracownicy są dumni z podjęcia pracy. Wyjście z domu, możliwość zarabiania i bycia docenionym przynosi im ogromną satysfakcję – podkreśla Jarosław Sulik, doradca zawodowy i trener pracy w ZAZ-ach Powiatu Sokólskiego.
Dzięki zatrudnieniu w zakładach aktywności osoby z niepełnosprawnościami wróciły do prawdziwego życia, dlatego bardzo chętnie przyjeżdżają do pracy.
- Poprzez zatrudnienie w ZAZ-ach osoby niepełnosprawne odzyskują pewność siebie i poczucie przynależności społecznej. Dla wielu z nas praca jest czymś codziennym, zwyczajnym. Jednak w przypadku tych osób, to nie tylko miejsce pracy, ale także przestrzeń, która przywraca ich do pełnego życia społecznego i daje im poczucie wartości – dodaje Sulik.
18 grudnia 2024 r. podpisano pierwsze umowy o pracę. Wkrótce po tym pralnice, suszarki i magle ruszyły pełną parą, co tchnęło życie w nowo wyremontowany budynek.
– Pierwsi klienci okazali nam wdzięczność poprzez uśmiech i dobre słowo, co oznacza, że stanęliśmy na wysokości zadania, mimo niedużego doświadczenia. Jednak szkolenia, które przeszliśmy, okazały się niezwykle skuteczne - za co z tego miejsca serdecznie dziękuję panu Sebastianowi, który tak sprawnie przygotował naszą całą kadrę pracowniczą – podsumował Sulik.
Dąbrowski PZAZ kieruje swoje usługi przede wszystkim do dużych jednostek, takich jak zakłady opiekuńcze, opiekuńczo-wychowawcze, szpitale, hotele czy firmy gastronomiczne.
– Chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców – przedsiębiorców i instytucji z naszego powiatu. Już podpisaliśmy pierwsze umowy i jesteśmy w trakcie kolejnych negocjacji. Powoli rozwijamy skrzydła – mówi z optymizmem nasz rozmówca.
Zakład dysponuje czterema pralnicami (trzy o pojemności 50 kg oraz jedna o pojemności 28 kg), czterema suszarkami oraz dwoma dużymi maglami. Proces pralniczy kończy się starannym pakowaniem czystych, pachnących i wyprasowanych rzeczy, które następnie trafiają do klientów.
Sprzęt, którym dysponuje ZAZ jest wysokiej klasy. Pralnia wykorzystuje najnowsze technologie dostępne na rynku. Zapewnia niemal bezdotykową obsługę, zwłaszcza w zakresie użycia środków chemicznych.
– Po pierwszych dniach sam byłem zaskoczony, jak szybko i sprawnie przebiega cały proces prania, a efekty są perfekcyjne – zauważył Jarosław Sulik.
Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Dąbrowie Białostockiej to przykład, jak ekonomia społeczna może przyczynić się do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami, jednocześnie wspierając lokalną społeczność.
Patrycja A. Zalewska-Poskrobko
Fot. Jarosław Stasiulewicz.