W ostatni weekend 190 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.

W ostatni weekend 190 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią.

 

190 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała w miniony weekend Straż Graniczna. Zatrzymano jedną osobę za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.

W piątek prób przekroczenia granicy wbrew przepisom było 60, w sobotę ponad 30, a w niedzielę 90.

Migranci próbowali dostać się do Polski na odcinkach granicy, które są w rejonie działania placówek Straży Granicznej w Krynkach, Michałowie, Narewce, Płaskiej, Bobrownikach, Szudziałowie, Lipsku i Nowym Dworze. "Cudzoziemcy usiłowali między innymi sforsować graniczne rzeki Świsłocz, Istoczankę i Wołkuszankę" - podsumował w poniedziałek Podlaski Oddział SG w Białymstoku.

Migranci kilkakrotnie atakowali polskie służby chroniące granicy kamieniami i gałęziami.

SG zatrzymała także jedną osobę za pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy. "44-letni obywatel Polski usiłował przewieźć w głąb Zachodniej Europy czterech cudzoziemców" - podał POSG.

Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA – najpierw na 90 dni, a od 11 września na następne 90 dni.

Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.

W 2024 r. SG zanotowała dotąd ponad 27 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

SG podała w ostatni piątek, że do końca 2024 r. powinny się zakończyć prowadzone obecnie prace modernizacyjne zarówno na stalowej zaporze, która stoi na 186 km granicy z Białorusi jak i bariery elektronicznej.

Na zaporze stalowej, która ma wysokość 5,5 km montowane są dwa pasy poprzecznych wzmocnień, aby zapobiec rozginaniu pionowych przęseł bariery. Na jednym takim pasie jest dodatkowo montowany drut ostrzowy.

Prace trwają także przy przy barierze elektronicznej. Jak informował wcześniej POSG, chodzi m.in o budowę takich zabezpieczeń (ok. 500 słupów z kamerami dzienno-nocnymi i termowizyjnymi) na 47 km na rzekach granicznych Świsłocz i Istoczanka. Dokładane są też kamery i inny sprzęt potrzebny do monitoringu na barierze elektronicznej, która działa na 206 km granicy w Podlaskiem.

W połowie września rozpoczęła się też budowa 172 km zapory elektronicznej na granicy z Białorusią w województwie lubelskim.(PAP)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.