galeria
Prawie 60 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią odnotowała ostatniej doby Straż Graniczna. Zatrzymano też kolejne osoby za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Ponad 50 prób przekroczenia granicy wbrew przepisom odnotował Podlaski Oddział SG, 6 Nadbużański.
Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz poinformowała w komunikacie, że migranci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę pochodzą m.in. z Algierii, Jemenu i Komorów.
"Jedna z grup migrantów usiłujących nielegalnie wkroczyć do Polski w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Płaskiej liczyła ponad 30 osób. Wszyscy zostali ujęci" - poinformowała Zdanowicz.
W rejonie Kuźnicy migranci zaatakowali polskie służby chroniące granicy. "Grupa blisko 40 cudzoziemców znajdujących się po białoruskiej stronie, drogę na zachód Europy próbowała utorować sobie rzucając kamieniami i gałęziami" - poinformowała Zdanowicz.
Sześć osób minionej doby próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski i przekroczyć granicę na terenie powiatu bialskiego (woj. lubelskie). „Byli to czterej obywatele Afganistanu i dwóch obywateli Pakistanu” – poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.
Zostali oni zawróceni na Białoruś. „Osoby te zrealizowały postanowienie o opuszczeniu terytorium Polski” – dodał Sienicki.
Straż Graniczna zatrzymała także kolejne osoby pomagające migrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy.
Rzeczniczka POSG podała, że w gminie Michałowo (Podlaskie) zatrzymano 37-letnią Ukrainkę, która jechała po migranta, który wcześniej nielegalnie przekroczył granicę. Kobieta jechała w konkretne miejsce na tzw. pinezkę.
Dwóch tzw. kurierów zatrzymano na terenie Nadbużańskiego Oddziału SG - poinformował rzecznik Dariusz Sienicki. To dwaj Polacy. Siennicki nie podał innych szczegółów sprawy, zasłaniając się dobrem prowadzonego w tej sprawie postępowania.
Od 13 czerwca na ok. 60 km granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim (Podlaskie) obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na podstawie rozporządzenia MSWiA – najpierw na 90 dni, a od 11 września jej działanie zostało przedłużone o kolejnych 90 dni.
Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 m od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.(PAP)