galeria
Przy dawnej siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Sokółce upamiętniono ofiary stanu wojennego w Polsce. W 43. rocznicę wprowadzenia tego tragicznego okresu delegacja z Powiatu Sokólskiego, w składzie: Krzysztof Krasiński, przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury oraz Krzysztof Promiński, pracownik Wydziału Promocji i Mediów złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy tablicy pamiątkowej.
– Zima tamtego roku była wyjątkowo surowa. Po początkowej euforii związanej z Solidarnością nastąpiło przygnębienie i załamanie, które odczuwało całe społeczeństwo, nie tylko działacze związkowi - wspominał Krzysztof Krasiński, który przed wprowadzeniem stanu wojennego był Przewodniczącym Terenowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Sokółce.
Przypomniał, że choć sokólscy działacze Solidarności nie zostali internowani, byli wzywani na rozmowy z funkcjonariuszami Służby Bezpieczeństwa. Podkreślił również, że komisarz wojskowy w Sokółce okazał się człowiekiem wyrozumiałym i zapewniał w rozmowach z ks. Tadeuszem Kalinowskim, ówczesnym dziekanem parafii św. Antoniego o bezpieczeństwie mieszkańców.
Krzysztof Krasiński odniósł się także do współczesnej sytuacji politycznej.
– Trudno, nie zauważyć analogii czasów stanu wojennego do tego, co się dzieje dziś na scenie politycznej. Rząd Koalicji 13 grudnia podejmuje liczne działania, nie tylko prawne, aby zdelegalizować struktury Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył.
Po złożeniu kwiatów uczestnicy odmówili modlitwę za poległych w czasie stanu wojennego i zapalili znicze pamięci. Organizatorzy zachęcają również mieszkańców do przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji „Światełko Pamięci”, zainicjowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, poprzez zapalenie symbolicznego światła o godzinie 19:30.
Krzysztof Promiński
fot. Jarosław Stasiulewicz