W Suchowoli uczczono 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Otwarto Izbę Pamięci-Muzeum kapłana Solidarności.

W Suchowoli uczczono 40. rocznicę śmierci ks. Popiełuszki. Otwarto Izbę Pamięci-Muzeum kapłana Solidarności.

Dziś w centrum Europy odbyły się uroczystości upamiętniające 40. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności.

19 października 1984 roku funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych uprowadzili pod Bydgoszczą księdza Jerzego Popiełuszko. Po brutalnym przesłuchaniu i torturach został on zamordowany, a jego ciało wrzucono do zalewu na Wiśle w okolicach Włocławka. 1,5 tygodnia po porwaniu ówczesny rzecznik prasowy rządu – Jerzy Urban, powiadomił opinię publiczną o odnalezieniu zwłok kapłana. W tym roku mija 40 lat od tych tragicznych wydarzeń.

Ksiądz Jerzy pochodził z powiatu sokólskiego. Urodził się w Okopach koło Suchowoli. W jego rodzinnej parafii corocznie odbywają się uroczystości w rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności. Na dzisiejszą uroczystość przyjechały poczty sztandarowe NSZZ Solidarność niemal ze wszystkich regionów kraju. W wydarzeniu udział wzięli także parlamentarzyści, samorządowcy: starosta sokólski, burmistrzowie i wójtowie gmin, rodzina księdza Jerzego i licznie zgromadzeni mieszkańcy Suchowoli.

Oficjalne obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na mogile Marianny i Władysława Popiełuszko, rodziców błogosławionego księdza spoczywających na cmentarzu parafialnym.

Przypominam, że to nasz papież Jan Paweł II mianował księdza Jerzego Popiełuszko patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i cieszę się, że o tym pamiętacie, czego dowodem są tak liczne poczty sztandarowe naszego związku z niemal wszystkich regionów kraju – powiedział przy mogile rodziców kapelana Józef Mozolewski,Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ “Solidarność”.

W imieniu mieszkańców powiatu sokólskiego kwiaty złożył Piotr Rećko, starosta sokólski.

Z cmentarza delegacje udały się pod pomnik księdza Jerzego znajdujący się w centrum Suchowoli, nieopodal kościoła do którego chodził w młodości ksiądz Popiełuszko. Tam również złożono wieńce i kwiaty.

Ten bijący dzwon kościelny przypomina nam, abyśmy nie tylko pamiętali o księdzu Jerzym, ale abyśmy wcielali w życie te wartości do których starał się nas przekonać – mówił Dariusz Piontkowski, poseł na Sejm RP.

Dodał, że dla obecnych na uroczystości młodych ludzi, ksiądz Popiełuszko kojarzył się będzie jako postać historyczna, która walczyła z przemocą, niesprawiedliwością społeczną i złym systemem komunistycznym, ale jego przesłanie i wartości które głosił są wciąż aktualne, gdyż obecna władza ogranicza naszą wolność i stara się odciąć młodych ludzi i społeczeństwo od naszych korzeni.

Jesteśmy zobowiązani do tego, aby działać jako obywatele na rzecz naszej ojczyzny, po to, aby zło nie zwyciężyło – podsumował poseł Pionkowski.

Głos zabrał też starosta Piotr Rećko, który przypomniał o budowaniu przez księdza Jerzego jednej wielkiej wspólnoty opartej na wzajemnej miłości, solidarności i przebaczeniu.

Budowanie tej wspólnoty jest naszym obowiązkiem i nakazem wynikającym z testamentu księdza Jerzego. To właśnie ten kapłan uchwałą Rady Powiatu poprzedniej kadencji stał się patronem naszej jednostki administracyjnej – powiedział starosta sokólski.

Zapewnił, że Powiat Sokólski stara się wypełniać ten testament.

Staramy się pochylać nad każdym skrzywdzonym człowiekiem, jak robił to błogosławiony kapłan. To dla samotnych matek z dziećmi stworzyliśmy domy opieki, a dzięki utworzonym w powiecie Zakładom Aktywności Zawodowej osoby niepełnosprawne znajdują pracę. Nie zapominamy też o najmłodszych skrzywdzonych przez los, dla których utworzyliśmy 5 placówek opiekuńczych typu rodzinnego, a młodzież i przybywający do Suchowoli turyści, mogą sobie przypomnieć kazania, które głosił ks. Jerzy dzięki muralowi, który zdobi ścianę Zespołu Szkół – przypomniał Piotr Rećko.

O godzinie 12:00 w kościele pw. Św. Piotra i Pawła została odprawiona uroczysta msza święta w intencji zamordowanego kapelana Solidarności, której przewodniczył arcybiskup Józef Guzdek, metropolita białostocki.

Kulminacją uroczystości w Suchowoli było otwarcie i poświecenie Izby Pamięci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki, która znalazła swoją siedzibę w zabytkowym budynku dawnego domu parafialnego, który w przeszłości pełnił funkcję szpitala.

Bardzo ważne było dla nas, by upamiętnić osobę księdza Jerzego, dlatego podjęliśmy działania by odnowić ten dom parafialny i stworzyć w nim Muzeum - Izbę Pamięci męczennika Solidarności – powiedział Piotr Rećko.

Przypomniał, że ten dom, w II połowie XIX wieku, został postawiony z elementów pozyskanych z rozbiórki drewnianego kościoła. Na początku był domem wikariusza i służby parafialnej, później ochronką i szpitalem. Po wojnie odbywały się w nim lekcje religii na które uczęszczał młody wówczas ksiądz Jerzy. Po śmierci kapłana, pochodzący stąd ksiądz Stanisław Suchowolec, otworzył w tym budynku Izbę Pamięci zamordowanego kapelana Solidarności, a dzięki Małgorzacie Dajnowicz, konserwatorowi zabytków udało się wpisać budynek do rejestru zabytków, co pozwoliło Powiatowi Sokólskiemu starać się o środki na remont domu.

Dzięki pomocy ówczesnego senatora RP Mariusza Gromko i posła Dariusza Piontkowskiego udało nam się pozyskać 1 200 000 zł na remont tego zabytku, ale okazało się, ze nie jest to kwota wystarczająca. Wówczas z pomocą przyszedł proboszcz parafii pw. Św. Piotra i Pawła ks. Tomasz Małyszko, który poinformował, że parafianie dołożą do inwestycji jeszcze 400 000. Z wielką pomocą przyszli też Alicja i Jan Grabowieccy ,którzy wspomogli inwestycję, a trudnego zadania wykonania niezbędnych prac podjęła się rodzinna firma Kamila i Marcina Kotuków. – poinformował starosta.

Podkreślił, że osób zaangażowanych jest dużo więcej i z całego serca wszystkim dziękuje w imieniu Zarządu powiatu Sokólskiego.

Na zakończenie arcybiskup Józef Guzdek poświecił Izbę Pamięci w której znalazły się pamiątki po zamordowanym przez komunistów księdzu przekazane przez rodzinę, znajomych i parafian.

Krzysztof Promiński

fot. Jarosław Stasiulewicz

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.