galeria
Blisko 140 cudzoziemców próbowało w ostatnie trzy doby nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę – poinformowała w poniedziałek SG. Doszło do ataku na polskie patrole; migranci rzucali kamieniami. SG zatrzymała też kolejnych tzw. kurierów.
Do prób nielegalnego przekroczenia granicy doszło w okolicach Białowieży, Narewki, Bobrownik, Dubicz Cerkiewnych i Krynek – poinformowała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz. Najwięcej prób było w miniony piątek – blisko 40, także w sobotę – ok. 40, a w niedzielę – ponad 60 prób.
Zdanowicz, informując o zdarzeniach, do których doszło w weekend podała, że w okolicach Dubicz Cerkiewnych grupa migrantów obrzucała polskie patrole kamieniami. "W zdarzeniu nikt nie ucierpiał" - dodała.
Natomiast w okolicach Bobrownik i Krynek migranci próbowali przedostać się przez graniczną rzekę Świsłocz.
Według danych POSG od początku lipca zanotowano ok. 540 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W czerwcu było ponad 3,7 tys. prób, w maju – ponad 8 tys., w kwietniu – prawie 3,4 tys.
SG informuje też o zatrzymaniu w weekend kolejnych osób, które miały pomagać w nielegalnym przekroczeniu granicy. To obywatele Ukrainy, Algierii, Turcji i Tadżykistanu. Z danych POSG wynika, że od początku roku zatrzymała 216 pomocników i organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Od 13 czerwca na ok. 60 km tej granicy w Podlaskiem obowiązuje strefa buforowa z zakazem przebywania. Została wprowadzona na 90 dni na podstawie rozporządzenia MSWiA. Na ponad 40 km nie wolno przebywać w pasie o szerokości 200 metrów od linii granicy, na 16 km pas ma ok. 2 km szerokości.
SG podsumowując w miniony piątek cztery tygodnie działania strefy wskazała, że prób jest mniej o 65 proc. w porównaniu z takim samym okresem przed wprowadzeniem bufora. Na mniej incydentów na granicy wskazała też policja i wojsko.
Na 186 km granicy z Białorusią stoi – zbudowana w 2022 r. – stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją działająca na 206 km w Podlaskiem tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników. SG podpisała umowy na dodatkowe wzmocnienie zarówno stalowej zapory jak i dodatkowe kamery i oświetlenie na zaporze elektronicznej.(PAP)
fot. Instagram / Straż Graniczna