galeria
Realizowany przez GOK,S i T w Janowie od marca do grudnia 2018 r. projekt pt. „Janowska tkanina dwuosnowowa-zachować tradycję" został dzisiaj uwieńczony wernisażem wystawy pań biorących w nim udział: Danuty Radulskiej i Jadwigi Możejko. Projekt jest realizowany w ramach projektu "Mistrz Tradycji" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna 2018. Wystawę można podziwiać w Janowskiej Izbie Tkactwa Dwuosnowowego.
Gośćmi dzisiejszego wydarzenia byli między innymi: Jerzy Pogorzelski - Wójt Gminy Janów, Andrzej Bielec - Przewodniczący Rady Gminy Janów, Wojciech Kowalczuk - autorytet w dziedzinie twórczości ludowej Podlasia, wybitny etnograf, pracownik Podlaskiego Muzeum Sztuki Ludowej, Anna Stefaniuk z Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie, Edyta Wiśniewska z Muzeum Ziemi Sokólskiej, twórcy ludowi z rodzinami i przyjaciółmi oraz koneserzy sztuki ludowej. Uczestniczki projektu zostały zaprezentowane przez Dyrektor GOK,S i T w Janowie - Justynę Grabowicz: “ Pani Danuta jest wybitną twórczynią i niezwykłą osobą. Tkactwem dwuosnowowym zajmuje się ponad 30 lat i jest to, jej wielka pasja. Tworzy przepiękne tkaniny, za które otrzymywała wielokrotnie nagrody. Aktywnie działa jako Prezes Białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Chętnie prowadzi warsztaty tkackie przekazując tradycję kolejnym pokoleniom i dbając o to aby ona nie zaginęła. W tym roku Pani Danuta została uhonorowana najwyższym dla twórcy ludowego wyróżnieniem - Nagrodą im. Oskara Kolberga “ Za Zasługi dla Kultury Ludowej. Pani Jadwiga Możejko jest osobą z dużym zamiłowaniem do rękodzieła. Z ogromnym zapałem przystąpiła do nauki i okazała się bardzo zdolnym uczniem. Pod opieką Pani Danuty poznała wzory i tradycje tkackie, nauczyła się przygotowywać przędzę do osnucia krosien, barwić ją, nauczyła się jak przygotowywać krosna do tkania oraz poznała tajniki techniki tkactwa dwuosnowowego.(...) Brała również udział w konkursie na tkaninę dwuosnowową, a wyróżniona praca znajduje się obecnie na wystawie w Galerii Rondo w Warszawie.(...) Dzięki realizacji projektu Mistrz Tradycji do grona tkaczek dołączyła kolejna osoba, która pokochała janowskie tkaniny dwuosnowowe i z pewnością będzie kontynuowała tradycje tkackie naszego regionu.”
Głównym celem projektu jest przekazanie wiedzy i umiejętności dotyczących tradycji janowskiego tkactwa dwuosnowowego osobie, która będzie te tradycje kontynuowała. W tym wypadku: “Roli Mistrza podjęła się pani Danuta Radulska, a trud ucznia wzięła na siebie pani Jadwiga Możejko.” - powiedziała Justyna Grabowicz.
“Kiedy Zaczynaliśmy robić Szlak Rękodzieła, kiedy wydawało nam się, że ta tkanina nam zniknie tak jak wszystkie dziedziny sztuki rękodzieła bo wszystko pokolei zanikało, wtedy nie marzyliśmy nawet o tym, że będą nowe tkaczki. Należy pamiętać o tym, że w latach 60-tych w gminie Janów tkało 70 pań. Później raptem jak nożem uciął, to wszystko zniknęło.(...) Duża radość jest z tego, że dzisiaj tak licznie przychodzimy świętować “narodziny” nowej tkaczki.(...) Od kilku lat obserwujemy to zjawisko. Od kilku lat tkanina dwuosnowowa przeżywa renesans, dzięki niestrudzonym wysiłkom starszego pokolenia tkaczek zaczynają do tkaniny wracać młode osoby. Pierwsza była wnuczka Teresy Pryzmont Marta Wysocka, za chwilę pojawiła się Karolina, podąża tym śladem także córka Bernardy Rość i w tej chwili mamy czwartą osobę…” - mówił Wojciech Kowalczuk.
Chciałabym bardzo serdecznie podziękować... pani Danusi, że odebrała ode mnie telefon i zgodziła się na spotkanie, że jakimś zrządzeniem losu Pani Justyna zaproponowała mi uczestnictwo w tym projekcie wspieranym przez Ministerstwo Kultury i za to że się udało. Dziękuję też cioci Romci, która wygrzebała gdzieś ze strychu swoje stare krosna i użyczyła mi ich, i mojemu kochanemu mężowi, że mi je odnowił i mnie bardzo wspiera. Dziękuję wam wszystkim za to, że tutaj dzisiaj jesteście.” - dziękowała ze wzruszeniem Jadwiga Możejko.
“ Cieszę się, że mogłam przekazać swoje umiejętności zdolnej uczennicy. Mistrz też był kiedyś uczniem i tu ukłon w stronę Pani Teresy Pryzmont ponieważ to ona nauczyła mnie tkać.” - wyznała Danuta Radulska.
Patrycja A. Zalewska