galeria
W Sokólskim Ośrodku Kultury i Muzeum Ziemi Sokólskiej odbyły się Rodzinne Warsztaty, na których dzieci i ich opiekunowie wspólnie zdobili pisanki i wykonywali palmy wielkanocne.
Była to okazja do nauki tradycyjnej metody zdobienia jaj tzw. batiku, w której wzór na pisance wyrysowuje się gorącym woskiem. Sztuka pisania woskiem na skorupkach jaj zwana batikową pochodzi od pradawnej indonezyjskiej techniki barwienia i zdobienia tkanin, po uprzednim pokryciu woskiem miejsc nie przeznaczonych do barwienia.
Warto wspomnieć o tradycji robienia "pająków" które wykonywało się z łatwo dostępnych surowców tj: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, oraz kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu na każde święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.
Dorośli i dzieci w świątecznej atmosferze wspólnie wykonywali tradycyjne palmy wielkanocne z gałązek bukszpanu, kolorowych bibułek, zdobili pisanki. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści o tradycjach wielkanocnych i dawnych zwyczajach, które wciąż są podtrzymywane na Podlasiu.
Grażyna Czerska