Wycieczka terenowa z okazji Światowego Tygodnia Mokradeł

Wycieczka terenowa z okazji Światowego Tygodnia Mokradeł

Biebrzański Park Narodowy serdecznie zaprasza 15 lutego br. na obchody Światowego Tygodnia Mokradeł. Zaplanowano wycieczkę terenową, która zakończy się ogniskiem.

 

W dniu 2 lutego 1971 r.  została podpisana w Ramsarze w Iranie Konwencja o obszarach wodno-błotnych, tzw. Konwencja ramsarska. Jej celem jest zachowanie i zrównoważone użytkowanie terenów mokradłowych, mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko ptactwa wodnego. Wśród obszarów objętych tym porozumieniem jest Biebrzański Park Narodowy.

Mokradła to obszary na pograniczu środowiska wodnego i lądowego. Niektóre z nich, jak torfowiska, działają jak gąbka, chłoną i gromadzą olbrzymie ilości wody w okresie jej nadmiaru, przez co mogą ograniczać skutki powodzi. W okresie niedoboru wody torfowiska oddają zgromadzoną wodę, np. użytkom zielonym, dzięki czemu opóźniają wystąpienie suszy i ograniczają jej skutki dla rolnictwa. Z kolei niezabudowane doliny rzeczne z obszarami bagien umożliwiają rozlewanie się wód wezbraniowych, co osłabia siłę fali powodziowej. Mokradła mają również zdolność do oczyszczania wody z zanieczyszczeń i mogą zapewniać stały dostęp do wody pitnej. W niektórych regionach świata obszary bagienne typowe dla wód zasolonych, jak rafy koralowe oraz lasy i zarośla namorzynowe, ograniczają siłę niszczących huraganów i fal tsunami.

Rolę ochronną mogą jednak pełnić tylko mokradła dobrze zachowane i racjonalnie użytkowane. Niestety, dużą część środowisk wodno-błotnych zniszczono, a stan wielu pozostałych jest zły z powodu intensyfikacji rolnictwa i zanieczyszczeń. Odwadnianie torfowisk powoduje zanik torfu, w którym gromadzona jest woda. W efekcie dotkliwe susze często występują na obszarach, gdzie torfowiska straciły możliwości magazynowania wody. Niektóre działania człowieka, takie jak regulacja koryt rzecznych i zabudowa dolin rzecznych, mogą potęgować skutki powodzi.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy! 

Kontakt:    

Beata Głębocka – Dział Edukacji i Udostępniania Biebrzańskiego Parku Narodowego,

tel. (85) 738 30 09; e-mail: Beata.Glebocka@biebrza.org.pl

 

Więcej informacji o wycieczce terenowej:

Strona internetowa BbPN: www.biebrza.org.pl.

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.