XII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

XII Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej

Nadleśnictwo Czarna Białostocka z siedzibą w Czarnej Białostockiej, jest położone na terenie powiatu białostockiego i sokólskiego. Większa jego część rozciąga się na północ od Sokółki, obejmując 8 gmin naszego powiatu: Sokółka, Kuźnica, Sidra, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Janów, Suchowola, Korycin oraz gminy: Czarna Białostocka i Wasilków.


W tym roku, tradycyjnie na początku września, w Nadleśnictwie Czarna Białostocka zorganizowano XII już “Spotkania Hubertowskie w Puszczy Knyszyńskiej”. W sobotę 8 września, w ramach “Hubertusów” odbyły się zawody w strzelectwie myśliwskim na strzelnicy w Karakulach, podczas których myśliwi rywalizowali o tytuł najlepszego strzelca. Tego samego dnia uczestnicy Spotkań (przedstawiciele duchowieństwa, leśnicy, myśliwi, naukowcy, samorządowcy, pracownicy oświaty, służby mundurowe oraz lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy) mieli możliwość uczestniczenia w VII Międzynarodowym Seminarium Naukowym „Łowiectwo czy myślistwo”. W trakcie seminarium wygłoszono referaty: „Diana Łowiectwo czy myślistwo” - Marek Krzemień, „Gospodarka łowiecka a szkody w lasach od jeleniowatych” - w imieniu prof. Andrzeja Tomka, prof. Roman Dziedzic , „Selekcja jelenia szlachetnego w okręgu Białystok w latach 2010 - 2018” - nadleśniczy Nadleśnictwa Waliły Krzysztof Bozik, „Zasady selekcji jelenia szlachetnego na Litwie” - Autanas Valincjus, „Patroni myśliwych i leśników” - Marek Krzemień. Pani Alicji Milewskiej - dziennikarce i Prezes Podlaskiego Klubu Dian, została wręczona honorowa nagroda za szczególne zasługi dla rozwoju Lasów Państwowych oraz gospodarki łowieckiej i leśnej - Kordelas Leśnika Polskiego. Jest to najwyższe wyróżnienie nadawane przede wszystkim pracownikom Służby Leśnej. Może być również przyznany osobom spoza leśników, w dowód szczególnych zasług dla rozwoju Lasów Państwowych i gospodarki leśnej. "Kordelas to broń biała, czyli długi prosty lub zakrzywiony jedno lub dwusieczny nóż myśliwski do skłuwania upolowanej zwierzyny. Zajmuje on szczególne miejsce w historii łowiectwa. Od stuleci nierozerwalnie związany z myśliwskim rynsztunkiem, stoi na straży honoru braci rycerskiej św. Huberta." (szarakdzialdowo.pl).
Niedzielne Spotkania Hubertowskie rozpoczęła Msza Święta z udziałem leśników, myśliwych, zaproszonych gości i mieszkańców, w Kościele pw. Świętej Rodziny w Czarnej Białostockiej. Świątynia ma unikalny w skali kraju wystrój wykonany z poroży jeleniowatych oraz ołtarz przedstawiającym św. Eustachego – patrona leśników i myśliwych. Od rana, nad Zalewem Czapielówka gromadzili się zawodnicy startujący w I Biegu Hubertusa. Głównym organizatorem tej inicjatywy była Grupa Biegowa-Czarna Białostocka, wraz z Gminą Czarna Białostocka i Nadleśnictwem Czarna Białostocka. Zawodnicy rywalizowali na dystansie głównym czyli 10 kilometrów, a dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości odbył się bieg rodzinny na dystansie 1918 metrów. Tradycyjnie odbył się konkurs kulinarny „Hubertowskie Jadło”, można było spróbować potraw przygotowanych przez uczestników w kategoriach: bigos myśliwski, potrawy z ziemniaków i leśne rarytasy. Na scenie odbywały się koncerty: zespołu "Hubertus", Reprezentacyjnego Zespołu Muzyki Myśliwskiej PZŁ pod kierownictwem Mirosława Leśniczaka, grupy "Belcanto", "I o to chodzi", "Trans”, zagrało Trio Akordeonowe "Akord” i zespół „Victoria”.
“Nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszczy Knyszyńskiej oraz Waliły i Łomża wystawiły namioty edukacyjne gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę w dziedzinie leśnictwa, uczestniczyć w konkursach i zabawach o tematyce promującej drewno jako surowiec całkowicie odnawialny. Sporą atrakcją była prezentacja kilku „leśników z pasją” z Nadleśnictwa Knyszyn i Czarna Białostocka. Pirografia, florystyka, ceramika i rzeźbiarstwo to niektóre pasje którymi nasi leśnicy zajmują się w czasie wolnym. Dodatkowo Nadleśnictwo Łomża i firma Davis&Kryjan-Gardens wystawiły stoiska, gdzie można było kupić sadzonki drzew i krzewów, jak również uzyskać fachowe porady dotyczące sadzenia, wymagań i komponowania roślin na działce lub przydomowym ogrodzie.
Coroczne Spotkania Hubertowskie przyjęły sobie za cel przybliżanie społeczeństwu tradycji i kultury łowieckiej oraz leśnej, wywodzącej się jeszcze z czasów królewskich. Pokaźna liczba przybyłych gości zarówno okolicznych mieszkańców jak i osób z terenu całego kraju i z zagranicy nadała temu wydarzeniu charakter nie tylko regionalny. Możemy śmiało stwierdzić, że takie spotkania są doskonałym sposobem na przybliżenie tematów związanych z lasem w sposób który zainteresuje każdego, niezależnie od wieku. Mamy nadzieję że Spotkania Hubertowskie już na zawsze wpiszą się w tradycję miasta Czarna Białostocka, a Wy co roku będziecie nas motywować do dalszych działań i zaszczycać swoją obecnością!
Organizatorami tegorocznych Spotkań Hubertowskich w Puszczy Knyszyńskiej byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, Nadleśnictwo Czarna Białostocka, Gmina Czarna Białostocka, Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Białymstoku.”

Zdjęcia dzięki uprzejmości autorki - Agaty Trusewicz z Nadleśnictwa Czarna Białostocka.
Tekst na podstawie i z wykorzystaniem fragmentów tekstu Wojciecha Rudnika z Nadleśnictwa Czarna Białostocka: http://www.czarna-bialostocka.bialystok.lasy.gov.pl/…/xii-s…

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.