Z obrad Komisji Oświaty RM

Z obrad Komisji Oświaty RM

Podczas posiedzenia Komisji Oświaty, Kultury, Opieki Zdrowotnej i Sportu Rady Miejskiej w Sokółce radni dyskutowali nad propozycją uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Wyjaśnijmy, na czym polega reforma oświaty. Rząd przyjął ustawę, która zmienia obecny ustrój szkolny z systemu: 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej, na system opierający się na: 8-letniej szkole podstawowej, 4-letnim liceum ogólnokształcącym, 5-letnim technikum, 3-letniej branżowej szkole I stopnia i 2-letniej branżowej szkole II stopnia. W Sokółce reforma wzbudziła wiele kontrowersji. Odbył się szereg spotkań konsultacyjnych, na których włodarze gminy przedstawili dwa warianty kształcenia w szkołach podstawowych w mieście. Jeden z nich zakłada włączenie Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 1 i utworzeniu jednej szkoły, która funkcjonować będzie w dwóch budynkach (przy ul. Mickiewicza i przy ul. Grodzieńskiej). Drugi wariant zakłada powstanie nowej Szkoły Podstawowej nr 4 w siedzibie obecnego gimnazjum.    
    Spotkania miały rozwiać wszelkie wątpliwości związane z nowym systemem edukacji, niestety kolejne konsultacje przynosiły coraz więcej niewiadomych. Zatroskanie związane z przekształcaniem szkół zgłaszali zarówno rodzice, jak i nauczyciele.
    Największe obawy rodziców wzbudziła niepewność o to, czy ich dzieci skończą edukację w szkole, którą rozpoczęli, a także w budynku, do którego obecnie uczęszczają. Zaniepokoiła ich rejonizacja oraz brak informacji na temat tego, czy uczniowie nie będą przenoszeni na siłę do nowo utworzonej szkoły. Nauczyciele obawiają się o swoją pracę.
    Podczas konsultacji dochodziło do wielu burzliwych dyskusji. Na jednych z nich Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń podsunęła pomysł, żeby po utworzeniu Szkoły Podstawowej nr 4 rozpocząć nabór i utworzyć klasy, do których zgłoszą się chętni uczniowie. Zamysł ten w pewien sposób zaspokaja roszczenia zarówno zwolenników, jak i przeciwników powstania nowej szkoły podstawowej. Ponadto daje pewność, że dzieci, które rozpoczęły edukację w swojej szkole, będą mogły ją tam kontynuować.
    Podczas obrad komisji został ponownie poruszony temat możliwości dokonania przez rodzica wyboru szkoły, do której będzie uczęszczało jego dziecko. Członkowie komisji mieli wiele pytań dotyczących funkcjonowania nowo powstałej szkoły w przypadku zgłoszenia się małej ilości uczniów.
    Głos w sprawie zabrał Starosta Sokólski Piotr Rećko:
Należy uwzględniać interesy wszystkich osób mieszkających w tym mieście. Utworzenie nowej szkoły jest działaniem w kierunku kompromisu, a ten został wypracowany podczas tych wszystkich spotkań.
Po wysłuchaniu wszystkich głosów komisja przystąpiła do głosowania. W ostateczności powstanie Szkoły Podstawowej nr 4 zostało zaopiniowane pozytywnie, zaś negatywnie odniesiono się do włączenia gimnazjum do Szkoły Podstawowej nr 1. (Red.)

PS. Na nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta 2 marca, Radni podjęli uchwałę, która włącza Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II do Szkoły Podstawowej Nr 1 im. A. Mickiewicza.

 

Zdjęcia


Tagi:Sokółkapowiat sokólskiReforma Oświaty

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.