galeria
Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego w Sokółce miały znakomitą oprawę muzyczną, dzięki zaproszonemu specjalnie na tę okazję chórowi „Grodzieńskie Słowiki” z Grodna pod kierownictwem Alicji Binert. Dziewczęta zachwyciły wysokim artystycznym poziomem i wzruszyły niejednego uczestnika uroczystości, kiedy wyśpiewały „Rotę”, „Serce w plecaku”, czy w „W krwawem polu srebrne ptaszę”.
Bezpośrednio po koncercie udało nam się porozmawiać z panią Alicją Binert, prowdzącą zespół i jednocześnie jego współzałożycielką.
Pani Profesor, po pierwsze bardzo gratulujemy udanego występu i dziękujemy za cudowny, wzruszający koncert. Widziałam, że wzbudził wśród słuchających wielkie emocje, i sama je potwierdzam. Proszę nam powiedzieć, od kiedy istnieje Chór „Grodzieńskie Słowiki” ?
Chór założony został 29 lat temu, jest częścią zespołu, który założyliśmy wspólnie z mężem śp. Andrzejem Binertem. Był on wybitnym muzykiem.
To za rok piękna rocznica...
Tak, za rok będziemy obchodzić 30-lecie, jeśli dożyję. (śmiech)
To ja Zespołowi już dziś życzę wszelkiej pomyślności, a Pani Profesor - doskonałej formy i zdrowia. Proszę nam opowiedzieć o członkiniach chóru. Czy to wyłącznie młode osoby?
To uczennice różnych szkół, ale nie polskich – języka polskiego uczą się wyłącznie chodząc na chór, nie uczestniczą w żadnych kursach. Robią to same z siebie i dla siebie. W większości są to młode osoby, ale jest też kilka starszych. Jeśli jednak przygotowuję coś dla Opery, wtedy nie patrzę, na wiek – tylko na możliwości i umiejętności.
Muzyka to Pani praca, pasja, życie...
Owszem, w Szkole Muzycznej w Grodnie pracowałam od 1968 do 2015 roku (47 lat) jako pedagog gry na fortepianie i chórmistrz. Obecnie z młodzieżą, dziećmi i dorosłymi pracuję społecznie, prowadzę próby, zajęcia indywidualne, w grupach. Pracuję także jako nauczyciel, tylko bez etatu. Ta praca daje mi siły i natchnienie.
Skąd czerpie Pani pomysły na repertuar?
Sama szukam repertuaru i za niego odpowiadam. Jestem pedagogiem muzycznym od bardzo wielu lat. Jeśli chodzi o polski repertuar, to także szukam sama, mam dużo znajomych muzyków – oni również pomagają, dostaję nuty albo pożyczam, radzę się także innych.
Gdzie dotąd można było usłyszeć „Grodzieńskie Słowiki”?
W ciągu tych prawie 30 lat chór koncertował w Niemczech, w Anglii, ale najwięcej koncertów daliśmy w Polsce, na Białorusi też koncertujemy. Współpracujemy z solistami Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Wystawialiśmy trzykrotnie „Widma” Stanisława Moniuszki jako spektakl operowy w Grodnie i Mińsku. To bardzo trudny materiał, trzeba było się bardzo poważnie i solidnie przygotować, ale się udało!
Wielkie gratulacje!
Dziękuję, wyznaję zasadę: że jak pracować, to pracować! Dwa dni temu wróciliśmy z Białegostoku, tam byliśmy na warsztatach muzycznych. Bardzo intensywnie chór pracował, także z solistą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, przyjacielem chóru – Robertem Dymowskim. Następnego dnia był wspólny koncert w kościele – dla moich dzieci to bardzo wielkie wydarzenie i zaszczyt – praca z prawdziwymi fachowcami. Smutne jest tylko to, że niestety, mamy kłopoty z wyjazdami, czasem nie dostajemy zgody na przyjazd do Polski, tak jak byśmy robili coś złego tymi koncertami, a przecież zajmujemy się wyłącznie muzyką i kulturą. Propagujemy kulturę polską bo jesteśmy Polakami i mamy takie prawo, i chcemy to robić.
Po dzisiejszym koncercie, wydaje mi się, że te występy w Polsce są wyjątkowo ciepło i serdecznie przyjmowane? Publiczność niemal zamierała zasłuchana i wzruszona.
To prawda, to wyjątkowe koncerty, my też się wzruszamy, to dla nas także wyjątkowe chwile.
Serdecznie dziękuję za rozmowę i zapraszamy Chór ponownie do nas.
opr. A. Tumiel
***
Polski Dziecięcy Zespół „Grodzieńskie Słowiki” powstał jednocześnie z pierwszymi polskimi organizacjami na Białorusi. Założyli go w 1990 r. pedagodzy Grodzieńskiej Szkoły Muzycznej Alicja i Andrzej Binertowie. W repertuarze zespołu są liczne pieśni polskie o tematyce patriotycznej, wojennej, religijnej i utwory muzyki klasycznej m.in. Chopina, Moniuszki, Haydna, Beethovena oraz pieśni w językach mniejszości narodowych, zamieszkałych obecnie na Grodzieńszczyźnie (białoruskie, rosyjskie, niemieckie, jidysz). W ciągu 29 lat swojej działalności „Grodzieńskie Słowiki” brały udział we wszystkich najważniejszych przedsięwzięciach kulturalnych Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, Związku Polaków na Białorusi, Polskiej Macierzy Szkolnej oraz uroczystościach kościelnych.
Źródło: http://pmsgrodno.org