Za nami Podlaska Oktawa Kultur w Sokółce.

Za nami Podlaska Oktawa Kultur w Sokółce.

To było prawdziwe święto muzyki, tańca i folkloru. Na scenie przed Starostwem Powiatowym w Sokółce wystąpił ukraiński zespół Dżerelce. W imieniu starosty sokólskiego Piotra Rećko, uczestników wydarzenia powitali Łukasz Owsiejko, Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego, Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego oraz Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce.

– Cieszymy się, że festiwal po raz kolejny gości w Sokółce i liczymy na jego kontynuację w kolejnych latach. Powiat sokólski jest wielokulturowy, co jest dla nas niezwykle istotne. Chcemy kultywować i pielęgnować tę tradycję, aby nasza społeczność mogła czerpać z bogactwa różnorodnych kultur – mówił Łukasz Owsiejko, członek zarządu, zachęcając wszystkich do wysłuchania koncertu.

Krzysztof Krasiński, Przewodniczący Rady Powiatu Sokólskiego również serdecznie przywitał zebranych gości, życząc im wspaniałych emocji i niezapomnianych przeżyć.

Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla integracji i wzmacniania więzi między mieszkańcami różnych kultur, a także dla promocji naszego regionu – dodał.

40-osobowy zespół Dżerelce, to grupa, która od kilkudziesięciu lat popularyzuje ukraiński folklor, kładąc szczególny nacisk na tradycje i historię regionu Słobożańskiego. Członkowie zespołu to bardzo młodzi ludzie, których łączy przede wszystkim miłość do tańca, a także ciekawość świata i pragnienie pokazania swojej interpretacji rzeczywistości. Mają odwagę konfrontować własną wizję tradycji z opiniami innych, ceniąc możliwość wyrażania szacunku dla historii i przeszłości swojego kraju w sposób, który nie wyklucza nowatorskich interpretacji tradycji, w której dorastali.

– Zespół istnieje od 1978 roku, a przez te wszystkie lata my, jako kierownicy i choreografowie, opracowaliśmy skuteczny system nauczania. Taniec mamy w duszy, co sprawia, że łatwo nam go przekazywać dzieciom. W tym trudnym i okrutnym czasie dzieci szczególnie potrzebują tańca, ponieważ mogą poprzez niego wyrażać ukraińską tradycję oraz swoje emocje. Taniec nie tylko pomaga im pielęgnować dziedzictwo kulturowe, ale także stanowi dla nich formę terapii, pozwalającą na chwilę wytchnienia od codziennych trosk. Dzięki tańcowi mogą odnaleźć radość, poczucie wspólnoty i nadzieję na lepsze jutro – mówiła Iryna Mykolajivna Koszczavec’ – choreografka zespołu Dżerelce, zasłużona działaczka artystyczna Ukrainy.

Na każdej scenie, na której występują, młodzi artyści z Dżerelce wnoszą świeżą perspektywę do ukraińskiej tradycji. Ich występy są dowodem na to, że tradycja może być żywa i dynamiczna, jednocześnie szanując swoje korzenie.

– Oni czują, że poprzez taniec wnoszą coś wartościowego, co może przyczynić się do zakończenia tych trudnych chwil, które toczą się na Ukrainie. Taniec daje dzieciom wiarę, pozwala im żyć pełnią życia, wspierać swoich rodziców oraz czerpać siłę. W tańcu otwierają swoje dusze, wyrażają marzenia i wszystko to, co noszą w sercach – dodała choreografka zespołu.

Publiczność była zachwycona występem. Zebrani przed Starostwem Powiatowym w Sokółce widzowie z entuzjazmem przyjęli pełne pasji wykonania Dżerelce, doceniając zarówno autentyczność, jak i nowatorskie podejście do folkloru. Owacje na stojąco i gromkie brawa były wyrazem uznania dla umiejętności i zaangażowania zespołu, który potrafił ożywić i unowocześnić ukraińskie tradycje, zarażając publiczność swoją energią i miłością do kultury.

– Było wspaniale. Te dzieci, ich kolorowe stroje i ogromny talent. Takie wydarzenia są niezwykle ważne, bo łączą ludzi, pozwalają na wymianę doświadczeń i pokazują, że mimo różnic kulturowych, wszyscy jesteśmy do siebie podobni – mówiły panie Jagoda i Benia.

Pani Krystyna, która na koncert przyszła z mężem Marianem, także była pod ogromnym wrażeniem młodych ludzi występujących na scenie.

– Jak wiele trzeba włożyć pracy i zaangażowania, aby osiągnąć taki poziom umiejętności tanecznych, jakie dziś oglądaliśmy. Przyjazd do Polski był dla nich na pewno ważnym wydarzeniem w życiu, a każdy występ wiąże się zapewne ze stresem. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ sama w szkole średniej tańczyłam w zespole. Jednak satysfakcja z każdego kolejnego występu była wspaniała – dodała. 

Podlaskie zawsze wyróżniało się jako region, gdzie współistniały różne kultury, narodowości i religie. Mieszkali tu Polacy, Białorusini, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini, Tatarzy, Romowie i Żydzi. Podlaska Oktawa Kultur to festiwal, który celebruje bogactwo tych ośmiu kultur, odzwierciedlając różnorodność narodowości zamieszkujących Podlasie. Z czasem festiwal się rozwijał, przyciągając coraz więcej zespołów z całego świata. Dziś jest to jeden z największych, a być może nawet największy międzynarodowy festiwal folklorystyczny w Polsce.

Zbigniew Dębko, dyrektor Powiatowego Domu Kultury w Sokółce podkreślił, że nazwa zespołu Dżerelce oznacza „źródełko”. Wskazał, że przyjazd dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych wojną jest dowodem na to, że nawet w najtrudniejszych warunkach można znaleźć siłę do czerpania radości i dzielenia się nią z innymi.

– Każde źródło jest początkiem czegoś nowego, tak jak występy zespołu Dżerelce są początkiem nowej nadziei i życia. Te dzieci pokazują nam, że mimo przeciwności losu, można zachować w sobie radość i pasję. Ich obecność tutaj jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i źródłem inspiracji – kontynuował Dębko.

Organizatorem Podlaskiej Oktawy Kultur jest Podlaski Instytut Kultury, a współorganizatorami sokólskiego koncertu Powiat Sokólski i PEDEK Sokółka.

 

Sylwia Matuk

Fot. Maciej Białobłocki

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.