Zajęcia terapeutyczne na półkoloniach w SOSW

Zajęcia terapeutyczne na półkoloniach w SOSW

„Półkolonie z rehabilitacją” to przedsięwzięcie zorganizowane dla podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce. Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” zorganizowało półkolonie z otrzymanych dotacji: z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Białymstoku ze środków Województwa Podlaskiego, z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce ze środków PFRON, z dotacji otrzymanej z Kuratorium Oświaty w Białymstoku ze środków Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz środków własnych pozyskanych na Charytatywnym Balu Karnawałowym.

Podczas półkolonii letnich podopieczni Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” mieli możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju zajęciach terapeutycznych.
Uczestnikom zorganizowano zajęcia rewalidacyjne w zakresie Terapii EEG Biofeedback, gdzie podczas treningów wykorzystywano specjalistyczny sprzęt wraz z oprogramowaniem do obserwacji aktywności i pracy mózgu. Atrakcyjna forma zajęć z wykorzystaniem gier multimedialnych sprawiła, że nabywanie kolejnych umiejętności stało się dla uczestników półkolonii ekscytującą zabawą i prawdziwą przyjemnością. Podczas treningu dzieci uczyły się rozpoznawać własne reakcje udoskonalając działania własnego organizmu, aktywizowały pracę mózgu, ćwiczyły umiejętność skupiania uwagi na określonym zadaniu.
Innym rodzajem zajęć były grupowe zajęcia polisensoryczne w Sali Doświadczania Świata. Głównymi celami zajęć było: oswojenie z różnymi bodźcami w kontrolowanym nasileniu i środowisku, likwidowanie zaburzeń sensorycznych, osiąganie stanu relaksacji, rozwijanie spostrzegawczości i pamięci sensorycznej, rozwijanie orientacji w schemacie ciała oraz w przestrzeni, a także usprawnianie wszystkich zmysłów. Do zajęć wykorzystano znajdujący się w Sali Doświadczania Świata sprzęt: lampę świetlną i błyskową, kolumny piórkową i wodną, kurtynę światłowodów, łóżko wodne, emiter zapachów, szachownicę z kontrastowymi kolorami, podest wibracyjno – dźwiękowy. Zabawowa forma zajęć oraz zastosowane efekty świetlne i dźwiękowe sprawiły, że podopieczni doznawali wielu wrażeń zmysłowych oraz aktywnie podejmowali się wykonania proponowanych zadań. Wiele radości uczestnikom przyniosły zabawy dotykowe z różnymi tworzywami, materiałami, fakturami.
Kolejne zajęcia, w których koloniści odbyli „podróż do krainy zmysłów” to zajęcia z zakresu Sensoplastyki. W świecie zapachów, faktur i kolorów, podopieczni uruchamiali wszystkie swoje zmysły przez co, pobudzali rozwój kreatywności i twórczego myślenia. Dzięki takim zajęciom mogli wspomagać świadomość własnego ciała i przestrzeni, wspierać obszar rozwoju poznawczego. Były to działania bezpieczne, gdyż używane produkty były wyłącznie naturalne. Podczas zajęć uczestnicy aktywując wszystkie zmysły doświadczali, obserwowali np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie miękki i stały, samodzielnie przygotowywali masy, farby, ciecze. Na zakończenie zajęć podopieczni mogli wykonać dywan sensoryczny dobierając samodzielnie strukturę, po której spacerowali.
W ramach projektu „Półkolonie z rehabilitacją” odbywały się także zajęcia z zakresu integracji sensorycznej. Celem tych zajęć było wzmocnienie napięcia posturalnego poprzez zmianę i wytrzymanie pozycji w trakcie aktywności pobudzających układ przedsionkowy oraz sprawne poruszanie się, wykonywanie czynności ruchowych bez kontroli wzroku. Zajęcia sprzyjały minimalizowaniu deficytów zmysłowych. Wpływały również na kształtowanie czucia i świadomość swojego ciała. Doświadczenia sensoryczne są bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dzieci z niepełnosprawnością, które z racji swoich ograniczeń ruchowych oraz poznawczych nie mogą swobodnie i wielozmysłowo, samodzielnie poznawać otoczenia. Stymulowanie dziecka w tej metodzie polegało na dostarczaniu odpowiednich bodźców poszczególnym zmysłom podczas zabawy lub wykonywaniu określonego zadania.
Dzięki zajęciom z zakresu integracji sensorycznej poprawiła się samoocena i wiara we własne możliwości podopiecznych, zwiększyło się ich zaangażowanie w podejmowanie nowych, trudniejszych zadań.
„Półkolonie z rehabilitacją” Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” wydłużyły czas realizacji działań terapeutycznych z podopiecznymi Ośrodka Szkolno – Wychowawczego o 2 tygodnie wakacji. W imieniu podopiecznych Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” i ich rodziców dziękujemy wszystkim instytucjom, które wsparły finansowo to przedsięwzięcie.

Stowarzyszenie „Pod Skrzydłami” w Sokółce

Zdjęcia


W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.