galeria
Starosta Sokólski Piotr Rećko, Wicestarosta Bożena Jolanta Jelskiej-Jaroś oraz Członek Zarządu Powiatu Sokólskiego Jerzy Białomyzy podpisali 5 kolejnych umów z uczestnikami projektu, którym udało się aplikować na „Bony na szkolenia” podczas poprzedniej rekrutacji.
Kandydaci będą się szkolić na następujących kursach: Spawanie metoda TIG – 141, Obsługa żurawi przenośnych (HDS), Kurs na instruktora nauki jazdy kat. B, Język hiszpański – zajęcia indywidualne – POZIOM A1 – 53h + podręcznik, Kurs prawo jazdy kat. C, C+E, kwalifikacja wstępna przyspieszona kat. C, C+E, C1, C1+E (badania lekarskie, psychologiczne, egzamin państwowy – pierwszy).
Zainteresował nas szczególnie kurs języka hiszpańskiego, o który dotąd nikt się nie ubiegał w ramach dofinansowania.
Pani Edyto język hiszpański nie należy do języków bardzo popularnych na naszym terenie, dlaczego zdecydowała się Pani akurat na kurs tego języka?
Pani Edyta: Właśnie między innymi dlatego, że skończyłam filologię rosyjską i wiem, że ten język jest popularny w naszym regionie. W dzisiejszych czasach znajomość angielskiego jest minimum językowym, rosyjski w naszym regionie też nie jest niczym nadzwyczajnym, natomiast znajomość hiszpańskiego jest już jakimś atutem. Na naszym terenie jest bardzo dużo firm, które zajmują się handlem międzynarodowym, sporo firm współpracuje w różnych dziedzinach z Hiszpanią, głównie z producentami i stąd decyzja na kurs tego języka. Poza tym prywatnie w pewnym okresie życia urodziła mi się miłość do Hiszpanii. Jakiś czas temu byłam na Erasmusie w Hiszpanii, poznałam bardzo wiele osób z tego regionu, zaczęłam podróżować w to miejsce i pokochałam ten kraj.
Czyli jakieś doświadczenie z tym językiem już Pani ma?
Troszeczkę się uczyłam hiszpańskiego, ale bardzo niewiele. Moja siostra studiuje filologię angielską z językiem hiszpańskim, także od niej troszeczkę się uczyłam.
A w jaki sposób dowiedziała się Pani o możliwości uzyskania „Bonów na Szkolenia”?
Od mojego chłopaka, który skorzystał z szansy w poprzedniej edycji i udało mu się ukończyć kurs z dofinansowaniem.
Myślała Pani wcześniej o kursie językowym?
Tak, brałam lekcje przez jeden semestr, ale to jest zdecydowanie za mało. Obecnie w pracy posługuję się tym językiem, pracowałam z tym rynkiem, ale moja znajomość hiszpańskiego jest zbyt słaba żeby móc swobodnie przynajmniej pisać maile.
53 godziny, to nie jest chyba zbyt dużo na naukę języka?
Na zajęciach indywidualnych wygląda to troszeczkę inaczej. Chodziłam na zajęcia grupowe, w grupie jest około 10-13 osób , możliwość wypowiedzenia się w ciągu godziny jest ograniczona. Zajęcia indywidualne są zdecydowanie bardziej intensywne. Znam tę szkołę, wykładowcy są bardziej nastawieni na mówienie, praktykę.
Jest Pani zainteresowana jeszcze jakimiś kursami z „Bonów na Szkolenia”?
Myślę, że skorzystam jeszcze ze szkoleń dotyczących mojej branży typu: negocjacje w biznesie, czy marketing w biznesie.
***
Kurs na instruktora nauki jazdy kat. B, to poważna, odpowiedzialna sprawa - uczyć przyszłych kierowców bezpiecznego poruszania się po drogach. Skąd taka decyzja?
Pan Andrzej: Wydaje mi się, że w Sokółce jest mało szkół nauki jazdy, a młodzieży jest dużo. Trzeba jej trochę pomóc, zrobić konkurencję może przez to wynegocjować ceny bo kursy są drogie. Sam mam prawo jazdy 20 lat.
Długo nosił się Pan z pomysłem zrobienia takich uprawnień?
Ponad rok. Wcześniej nie było okazji. Samemu zapłacić za taki kurs byłoby ciężko, bo jest to duża suma, ale z dofinansowaniem stało się to osiągalne.
Pracował Pan jako kierowca?
Przez półtora roku pracowałem na samochodach ciężarowych, później na osobowych.
219 godzin do sporo czasu. Czy według Pana trzeba mieć jakieś wyjątkowe predyspozycje do tego żeby być dobrym instruktorem nauki jazdy?
Moim zdaniem trzeba być cierpliwym, spostrzegawczym i posiadać jakąkolwiek wiedzę na temat pojazdów. Stara szkoła uczyła ulicznego zaufania, myślę, że to była dobra szkoła, której zasady stosuję do dzisiaj. Prawo jazdy na samochody ciężarowe zrobiłem jeszcze w wojsku.
Czy prywatnie uczył Pan kogoś jazdy samochodem?
Żonę i córkę. (uśmiech) Żona nie miała żadnego problemu ze zdaniem egzaminu na prawo jazdy. Pierwsza powiedziała mi, że nadaję się na instruktora. Wszyscy mi mówią - z tobą to można jeździć, bo ty bezpiecznie jeździsz. Szybko, ale uważnie.
materiał: P.A. Zalewska
Powiat Sokólski pozyskał środki finansowe w wysokości 50 156 092,80 zł na realizację projektu pt. „Zintegrowany program rozwoju systemu kształcenia ustawicznego zorientowanego na jakość i potrzeby regionalnej gospodarki w ramach poddziałania 3.2.1 oraz 3.2.2” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.2 Kształtowanie i rozwój kompetencji kadr regionu. Całkowita wartość projektu wynosi 55 728 992,33 zł. W jego ramach realizowane będą równocześnie dwa programy: Pozaszkolne formy kształcenia dorosłych. Rozwój kompetencji językowych, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) oraz wsparcie wybranych form kształcenia ustawicznego zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki. Projekt realizowany jest przez Powiat Sokólski (lider) w partnerstwie z: Miastem Białystok, Powiatem Białostockim oraz Podlaskim Centrum Edukacji i Analiz „ORDO” Sp. z o.o. Jego celem jest podniesienie kompetencji i kwalifikacji 4 721 osób dorosłych zamieszkałych na terenie powiatu sokólskiego, białostockiego im. Białystok.
Wsparcie finansowe w postaci „bonu na szkolenie” skierowane jest do osób pracujących, biernych zawodowo, bezrobotnych, uczących się lub studiujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane podjęciem kształcenia na: kwalifikacyjnych kursach zawodowych, kursach umiejętności zawodowych, studiach podyplomowych, szkoleniach w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych oraz języków obcych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem nabór wniosków prowadzony jest etapowo (informacje o naborze za pośrednictwem strony internetowej www.bonynaszkolenia.pl) do wyczerpania środków, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2020 r.