galeria
Co roku, o tej porze jednym z pytań zadawanych sobie nawzajem przez sokółczan mieszkających w blokach spółdzielczych jest: Jaki masz zwrot za ogrzewanie? Temat naprawdę rozgrzewa emocje, kiedy słyszymy, że pan emeryt C ma za „grzanie” zwrócić 800 zł i żali się, że z każdym rokiem kwota do zwrotu jest wyższa… pani W, na szczęście, wyszła na zero – a państwu T z centrum spółdzielnia ma zwrócić 150 zł, a we wcześniejszych latach zawsze mieli duże zwroty, bo gospodarują ciepłem rozsądnie. O co chodzi z tym rozliczeniem, zapytaliśmy u źródeł - w Spółdzielni Mieszkaniowej. Poprosiliśmy również o wyjaśnienie, jak aktualnie odbywają się pomiary z naszych, domowych podzielników ciepła i zapytaliśmy - co mógł robić „nie tak” np. pan emeryt, mieszkający sam w „środkowym mieszkaniu”, który zarzeka się, że nie „grzał na full”, a teraz ma oddać Spółdzielni pół świadczenia emerytalnego.
Okres grzewczy w blokach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce wciąż trwa, ale mieszkańcy Spółdzielni Mieszkaniowej otrzymali już rozliczenia kosztów ciepła za rok 2016. Rozmawialiśmy z Mirosławą Ziółkowską - Główną Księgową Spółdzielni Mieszkaniowej w Sokółce:
Wszystkie budynki w SM w Sokółce są zasilane ciepłem dostarczanym przez MPEC w Sokółce. Budynki są podzielone na węzły grzewcze. Koszty ciepła ewidencjonujemy na poszczególnych węzłach, w podziale na opłaty stałe, (MW - megawaty) oraz koszty zmienne – (GJ – gigadżule zależne od zużycia energii cieplnej).
Opłata stała to, można powiedzieć, taki abonament, jest to opłata za moc zamówioną. Żeby otrzymać ciepło, musimy zamówić pewną ilość energii, za co musimy zapłacić. Jest to koszt stały, niezmienny przez cały rok. W okresie grzewczym płacimy za GJ, których ilość jest zależna od pobieranego ciepła.
Całość kosztów ciepła na danym węźle jest rozliczana na koniec roku kalendarzowego zgodnie z obowiązującym w Spółdzielni Regulaminem rozliczania. Koszty są dzielone dla wszystkich węzłów wg stałej proporcji 50% - koszty stałe i 50% koszty zmienne.
Koszty stałe poza opłatą za moc zamówioną zawierają opłatę za nieopomiarowane ciepło, np. z łazienek, korytarzy i klatek schodowych.
Na koniec roku (31 grudnia) firma rozliczeniowa odczytuje ilość jednostek z elektronicznych podzielników ciepła umieszczonych na grzejnikach. Nie są to liczniki, ale podzielniki, których odczyty służą do rozliczenia kosztów ciepła na poszczególne mieszkania.
Koszty zmienne na danym węźle są dzielone przez sumę jednostek odczytanych z wszystkich grzejników i otrzymujemy koszt jednej jednostki, a koszty stałe są dzielone przez powierzchnię wszystkich mieszkań i otrzymujemy koszt stały na 1 m2.
Suma indywidualnych kosztów to wynikowa obu kosztów, czyli: koszt jednostek odczytanych z podzielników, plus koszt stały wynikający z powierzchni mieszkania.
Należy zauważyć, że jednostki odczytane z podzielników są korygowane współczynnikami uwzględniającymi lokalizację mieszkania w bryle budynku oraz wielkość grzejnika.
Dzięki temu osoby mieszkające na parterze lub w mieszkaniach narożnych, które są narażone na wychłodzenie z powodu lokalizacji, mają odczyty pomniejszone w porównaniu do osób mieszkających ,,na środku”.
Ostateczne rozliczenie ciepła zawiera zestawienie kosztów (wraz z kosztami rozliczenia) oraz wpłaconych przez mieszkańca zaliczek. Wynik rozliczenia to albo dopłata do wpłaconych zaliczek, albo ich częściowy zwrot.
Podzielnik kosztów ogrzewania jest elektronicznym, dwuczujnikowym urządzeniem rejestrującym ilość ciepła oddawanego przez grzejnik. Stan licznika na koniec okresu rozliczeniowego, czyli na 31 grudnia, jest przenoszony do pamięci urządzenia, a od nowego okresu zaczyna liczenie "od zera". Wskazania podzielnika za poprzedni okres można odczytać przez cały następny okres. Odczyt odbywa się drogą radiową, bez wchodzenia do mieszkań. Stwierdzenie mieszkańca, że "nie grzał na full", a musi dopłacić, jest bardzo subiektywne. Oczekiwany poziom temperatury w pomieszczeniu jest odczuciem bardzo indywidualnym. Jeśli są wątpliwości co do sposobu rozliczenia ciepła, zapraszamy do Biura Spółdzielni na Osiedlu Centrum, gdzie udzielamy wszelkich informacji.
(Red.)